Jesteś tym, co jesz – to powiedzenie ma znaczenie nie tylko w stosunku do ludzi, ale też do psów. Golden Retriever, który ma szczególne predyspozycje do nadwagi i otyłości powinien być odpowiednio karmiony, a jego menu musi być dostosowane do stylu życia. Nie można zapominać również o aktywności fizycznej.

Golden Retriever to mały łakomczuch, który uwielbia jeść i nie zna umiaru. Te rozkoszne, złote psy łatwo przekarmić, gdyż bardzo ładnie i skutecznie potrafią prosić o jedzenie. Warto jednak pamiętać, że przekarmianie psa może mieć katastrofalne skutki dla jego zdrowia. Golden może zachorować na cukrzycę lub inne schorzenia.

Ocena diety

Pierwszym krokiem do tego, aby zacząć zdrowy styl życia to sprawdzenie i spisanie tego, co je nasz czworonóg. Może okazać się, że a to jedna przekąska, a to kostka, a to kiełbaska ze stołu i przez cały dzień nasz pies podjada między posiłkami. Do tego dodać jeszcze nieregularne posiłki i nadwaga gotowa.

Całkiem podobnie sprawa z żywieniem ma się w przypadku psów Labrador Retriever. Psy tak jak Goldeny lubią sobie podjeść, dlatego właściciel psa musi zadbać o prawidłowe odżywianie swojego Pupila - Dodaje Krzysztof Miśkiewicz z serwisu Labrador.info.pl

Właściwa karma

Wiele karm na opakowaniu ma porcje zalecane dla danej grupy wiekowej psa, jednak warto taką dietę ustalić z weterynarzem. Oceni on wagę, predyspozycje i ogólne zdrowie naszego psa i podpowie jak należy go karmić. Nie zapomnijmy wziąć pod uwagę smakołyków, którymi na przykład nagradzamy pupila podczas treningów. To również dodatkowe kalorie. Bardzo ważna jest tez jakość karmy, o to jaką podawać również warto poradzić się lekarza. Karm sklepowych nie warto w większości przypadków podawać, gdyż zawierają konserwanty. Unikajmy też mało wartościowych przekąsek, wybierajmy te z dobrym składem.

Zwiększ aktywność

Golden Retriever potrzebuje aktywności fizycznej, jeśli jej nie ma to pewne jest, że problemy z nadwagą się pojawią. To częsty problem właścicieli tych psów - za mało ruchu, za dużo niezdrowych przekąsek, często z naszego talerza. A warto wiedzieć, że już 30 minut spaceru jest dla psa zbawienne i pomaga utrzymać wagę.

Ulubione aktywności

Warto podsuwać psu zabawki do gryzienia i tarmoszenia, spotykać się z innymi właścicielami psów, odwiedzać miejsca, w których nasz pies uwielbia się bawić i hasać. Zatrudnij każdego domownika do tego, aby spędzał czas z psem tak jak lubi. Smakołyki dawaj wyłącznie podczas trenowania psa, gdyż ma on wtedy szansę je spalić.

Pamiętaj, że to w jakiej kondycji będzie Twój pies zależy wyłączenie od ciebie. Karmienie, spacery i przekąski ustala właściciel, a pies niestety nie ma dobrej samokontroli nad tym ile je. Wyeliminuj czynniki ryzyka i uchroń swojego psa przed potencjalnymi chorobami.